J. B. Molière – J. B. Lully: Úrhatnám polgár

Világirodalmi Klasszikusok Fesztiválja

2024. augusztus 10. (szombat) 20.00 óra, Tószínpad
Online jegyvásárlás
Belépőjegy: 6900 Ft – 5900 Ft – 4900 Ft

 

J. B. Molière – J. B. Lully: Úrhatnám polgár

A Csokonai Nemzeti Színház előadása

 

 

Szereposztás:

Jourdain úr – Pindroch Csaba m.v.

Jourdainné, a felesége – Varga Klári

Lucie, a lányuk – Berkó Boglárka e.h.

Nicole, a szolgáló – Balázs-Bécsi Eszter

Cléonte, Lucie szerelme – Csata Zsolt

Covielle, az inas – Sorbán Csaba m.v.

Doriméné grófnő – Tolnai Hella

Dorante gróf – Mercs János

Zenetanár – Kránicz Richárd

Tánctanár – Bari István Péter e. h.

Harcmester – Bolla Bence

Filozófia tanár – Vranyecz Artúr

Szabó – Gelányi Bence

Szólista – Nagy Kíra

 

Közreműködik a Lautitia Gyermekkar

Zenekar: Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar hallgatói

Táncosok:
Tóháti Szilvia Klaudia, Kohári Boglárka, Ötvös Eszter, Juhász Vanda, Horváth László, Somogyi Zita

 

Ügyelő: Nagy Fruzsina

Súgó: Lezó Ádám

Rendezőasszisztens: Benedek Tímea

Díszlettervező: Fodor Viola

Jelmeztervező: Bianca Imelda Jeremias

Zeneszerző: Boros Csaba

Koreográfus: Katona Gábor

Rendező: Keresztes Attila

 

Az Úrhatnám polgár Moliére örökérvényű komédiája humoros életképek sorozatával mutatja be a nagyratörés őrületének forgószelébe ragadt kisembert. Jourdain úr, az átlagos polgár egy tőle idegen értékrend és viselkedésmód elsajátításáért küzd. Családi békéjét fölforgatva, származását tagadva próbálja életformáját egy magasabb társadalmi kör igényeihez igazítani. A kérdés csupán az, vajon ma mennyire hiteles és valóságos az a világ, amelyre az ő képzelete vágyik, és amelybe erőszakos módon magával rántja környezetét és minket, nézőket is. A vágyott és a valóságos világ közötti űrben tengődő szereplők viselkedésében nem csupán Molière, hanem saját világunk keserű igazságkeresése is visszaköszön.

Keresztes Attila rendezőként vígjátékaiban folyamatosan visszatér azokhoz a kérdésekhez, amelyek Molière műveiben rendszeresen megfogalmazódnak: létezhet-e tartós összhang az emberek között? Mit tesz ezért a művészet és maga a színház? Hogyan működik a konvenciók által vezérelt társadalom, és hogyan helyezi el magát ebben az ember? Mi történik, ha disszonancia jelenik meg az egyénben a társadalmi elvárások és önnön vágyai közt? Az előadás ezekre a kérdésekre keresi a választ a színház sajátos eszközeivel.

 

„Az biztos, hogy korhűnek cseppet sem mondható a debreceni előadás, de nincs is rá igényünk. Egy ízlésesen modernizált darabot láthatunk, amely éppen nekünk készült. Az egész estés felhőtlen jókedv garantált. Az előadás nem szenved hiányt életigazságokban, de ezeket nem is tolja az arcunkba. Mindenki csak annyit visz haza belőle, amennyi tényleg neki szól. Nem akarja eldönteni, hogy mit kellene éreznünk, mégis megmutatja, hogy milyenek is vagyunk mi, gyarló emberek. Az Úrhatnám polgár nincs térhez és időhöz kötve. A világ változik, az emberek ugyanolyanok maradnak. Ezért halhatatlan Molière. Ha ma is aktuális a tizenhetedik századi komédiája, akkor újabb három-négyszáz év elteltével is az lesz. Kicsiknek és nagyoknak szívből ajánlom a Csokonai Nemzeti Színház előadását, nevessünk együtt a saját esendőségünkön. Vigyázat, újranézős lesz!”

Hreskó Anita – a Kortarsonline.hu oldalon megjelent kritikájából