Gogol: Háztűznéző

Világirodalmi Klasszikusok Fesztiválja

2024. augusztus 9. (péntek) 20.00 óra, Várszínpad
Online jegyvásárlás
Belépőjegy: 4900 Ft – 3900 Ft – 2900 Ft

 

Gogol: Háztűznéző

A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciója

 

 

Szereplők:

Agafja Tyihonovna, kereskedő leánya, a menyasszony – Polyák Anita e.h.

Arina Pantyelejmonovna, a nénikéje – Gál Natália

Fjokla Ivanovna, házasságszerzőnő – Orosz Ibolya

Ivan Kuzmics, udvari tanácsos – Orosz Melinda

Ilja Fomics, Kuzmics barátja – Vass Magdolna

Ivan Pavlovics, gondnok – Sőtér István

Nyikanor Ivánovics, Anyucskin, nyugalmazott gyalogsági tiszt – Gál Natália

Baltazár Baltazárovics, tengerész – Cséke Adrienn Johanna

Dunyaska, cselédlány Agafja házában – Heczel Jázmin

Alekszej Dmitrijevics, vásárcsarnoki kereskedő – Orosz Ibolya

Sztyepan, Padkaljoszin szolgája – Sőtér István

Gogol – Heczel Jázmin

 

 

Díszlettervező: Tóth Kázmér

Jelmeztervező: Berzsenyi Krisztina

Rendező: Vidnyánszky Attila

 

A háztűznéző vagy háztűzlátás a leánynak és hozzátartozóinak látogatása a leendő vőlegény házánál. A háztűznézőre akkor volt szükség, ha a legény anyagi viszonyai nem voltak ismertek a leányos család előtt. Nemegyszer előfordult megtévesztési kísérlet ilyenkor: mások vagyonát, kölcsönkért ingóságait mint magáéit mutatta be a legény családja – olvasható a Magyar Néprajzi Lexikon idevágó szócikkében.

Hasonló alaphelyzetből indul ki Gogol ismert darabja, melyben házasodni készülő (vagy éppen hezitáló) ifjú (vagy éppen korosodó) szereplők szórakoztató vívódásainak, a párválasztással járó gyötrelmeinek lehetünk tanúi. A humorral átitatott pillanatokat és jellemeket látva nevetve ismerhetünk rá a színpadon az ember titkos félelmeire, vágyaira, kétségbeesett erőlködéseire, hogy végül – egyfajta összegzésképpen – mi is átéljük a felismerést: „Köszönöm, pajtás. Csak most tudtam meg végre-valahára, mi is az élet. Most egészen új világ tárult elém, most már látom, hogy minden mozog, él, érez, valahogy szinte gőzölög, és valahogy az ember maga se tudja, mi történik. Azelőtt nem vettem észre semmi effélét, vagyis…”

Azelőtt… Az előadás beregszászi bemutatójakor, 2023 márciusában, egy évvel az ukrajnai háború kitörésekor az azelőtt a háború előtti időt jelenti. Az előadás sem mehet el reflexió nélkül a világunkat felforgató változások mellett, s a maga sajátos módján, izgalmas megoldást találva meg is adja ezekre az embert próbáló időkre a saját válaszát, sőt, az eredményes háztűznézés reményében fejezi ki legfőbb kívánságát: „Jólétben élj, és hozzatok a világra egy sereg gyermeket…”