XXVII. Gyulai Vár Jazz Fesztivál

2018. július 21. 20.00 óra, Várszínpad
Online jegyvásárlás
Belépőjegy: 3.000 Ft – 2.500 Ft

XXVII. Gyulai Vár Jazz Fesztivál width=

Fellépnek:
a Rákfogó,
a Binder Quartet,
a Nicolas Simion Group

 

 

 

 

 

Rákfogó

Tagok:
Szakcsi Lakatos BélaFender
Fenyvesi Mártongitár
Fekete-Kovács Kornéltrombita
Orbán Györgynagybőgő
Kőszegi Imredob

Szakcsi Lakatos Béla idén a Rákfogó zenekarral ünnepel, hiszen júliusban tölti be 75. életévét, és hatvan éve lépett  width=először színpadra. Az év ünneplésnek indult, de emellett a gyász és az emlékezés is helyet kap: Babos Gyula, a Rákfogó egyik alapító tagja áprilisban elhunyt. Tisztelegjen tehát minden koncert egyben az ő személyisége, munkássága előtt!

A zenekar tagjai a tehetséges, immár ismert és elismert Fenyvesi Mártont kérték fel Babos Gyula helyének betöltésére. A Rákfogó zenekar több mint negyvenéves. Annak ellenére is igaz ez az állítás, hogy a Szakcsi-Babos-Ráduly-Orszáczky-Kőszegi-felállás csak rövid ideig, 1972 és 1974 között működött. A hazai jazz-rock zászlóshajójának hatása évtizedeken át tartott, és nemcsak a legendás felállás tagjainak pályafutására, hanem az egész magyar jazzélet alakulására is döntő befolyással bírt.

Noha Orbán György, Orszáczkyval ellentétben basszusgitár helyett bőgőn játszik, a zenekar semmilyen módon nem közelít a klasszikus hangzásvilághoz, sőt. Míg Szakcsi most is kizárólag Fender Rhodeson játszik, Babos Gyula gitárjátéka az eredeti soundot idézte. Jelen felállásban Ráduly Mihály szaxofonját a kiváló zenész-zeneszerző, Fekete-Kovács Kornél trombitája váltja, melyet elektronikus effektek tesznek még modernebbé. Kőszegi Imre erre az alkalomra készített, bebop hagyományaival szakító dobjátékát cintányérokkal és kiegészítőkkel teszi még színesebbé és eredetibbé.

Ez a zenekar nem emlékzenekar, bár a repertoárban szerepelnek eredeti dalok, ezek is – csakúgy, mint a Davis, Coltrane, Zawinul örökzöldek – újragondolt formában szólalnak meg, az egykori Rákfogó kísérletező kedvű, formabontó, szabadságvággyal átitatott szellemiségét idézve.

 

Binder Quartet

A hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején működő legendás Binder Quartett (Binder Károly, Dresch Mihály,  width=Benkő Róbert, Baló István) az akkori magyar jazzmuzsika egyik legeredetibb és legmeghatározóbb formációja volt. Binder Károly a zenekar felbomlása után, mint zeneszerző és előadóművész, számtalan nemzetközi és itthoni fesztivál, koncert rendszeres fellépőjeként, jelentős sikerekkel a háta mögött (a Kalisi Nemzetközi Zongoraverseny győztese, Erkel Ferenc-díj, az Év Jazzlemeze, a Legjobb Szólista díj, a Magyar Rádió jazzversenyének győztese, Artisjus-életműdíj stb.), 46 szerzői lemez után ismét zenekart alapított. Állandó partnerével, Borbély Mihállyal, akivel a londoni jazzfesztiválon kimagasló ért el. Több lemezt készítettek, számtalan fesztiválon léptek fel. 2012 tavaszán, egy filharmóniai turné alkalmával két kitűnő tehetségű fiatal muzsikussal, Benkó Ákos dobossal és Fonay Tibor basszusgitárossal, bőgőssel bővítették duóformációjukat.
Benkó Ákos dobossal és Fonay Tibor basszus gitáros, bőgőssel.

Az Új Binder Quartet
Tagok:
Binder Károlyzongora
Borbély Mihálysaxofon
Fonay Tiborbőgő, basszusgitár
Benkó Ákosdobok

A zenekar Binder Károly kompozícióit tűzte repertoárra. A darabok izgalmas és eredeti zenei világba engedik beavatni a hallgatót. A zenekar megalakulása óta számtalan koncertet adott, és négy CD-kiadványuk jelent meg: a Retropolis II, az Összegyűrt kottafejek, az Old Dreams New Dimensions, a Nevergreens.

 

Nicolas Simion Group

Tagok:
Nicolas Simionszaxofon
Silvio Morger dob
Martin Schultegitár
Michal Baranskibasszusgitár
Piotr Wojtasiktrombita
Mike Roelofszongora

A XXVII. Gyulai Vár Jazz Fesztivál nemzetközi sztárfellépője a Nicolas Simion Group. Nicolas Simion felkérte régi és  width=új zenészbarátait, akikkel már zenélt az elmúlt 20 évben, hogy csatlakozzanak hozzá a gyulai koncerten. Rengeteg turnén és CD-felvételen vannak már túl, de ebben a felállásban ez lesz az első koncertjük. A zenekar összetétele tökéletes egyensúlyt teremt a keleti és a nyugati kultúra között, hiszen lengyel, román, német és holland zenész is helyet kap az együttesben. A gyulai fellépés a zenekar európai turnéjának első állomása, amelyet ausztriai és romániai koncertek követnek majd. A turné után elkészítik a legújabb CD-jüket is. A gyulai koncerten meghallgathatjuk a legújabb szerzeményeiket, amelyek a nagyszerű tradicionális kelet-európai népzenéből merítkeznek. Az erdélyi falvacskában napvilágot látott Nicolas Simion különösen kedveli Bartók Béla és Kodály Zoltán zenei világát. A régi ismert dallamok mellett felcsendülnek új hangok és ritmusok, számos különleges és szenvedélyes pillanat részese lehet a közönség. A jazznek és a népzenének ezt a különleges egyvelegét hallani ritka nagy élmény lesz mindenkinek.