2021. augusztus 4. 21.00 óra, Gyulai Vigadó
Az előadás hossza: 1 óra 50 perc
Online jegyvásárlás
Belépőjegy: 3900 Ft
Madách Imre
Az ember tragédiája
dráma
A Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház előadása
Szereplők:
Aszalos Géza
Balázs Attila
Bandi András
Borbély B. Emília
Vadász Bernadett
Csata Zsolt
Éder Enikő
Kiss Attila
Cociardi Levente
Lanstyák Ildikó
Lőrincz Rita
Lukács Szilárd
Magyari Etelka
Mátyás Zsolt Imre
Mihály Csongor
Molnos András Csaba
Szász Enikő
Tar Mónika
Tokai Andrea
Vajda Boroka
Vass Richárd
Fazakas Tímea
Czumbil Marika
Díszlet- és jelmeztervező: Dragoș Buhagiar
Zene: Vasile Şirli
Dramaturg: Visky András
Színpadi szövegváltozat: Silviu Purcărete és Visky András
Rendezőasszisztens: Ilir Dragovoja
Zeneszerzőasszisztens: Éder Enikő
Hangmérnök: Bayer Sebastian
Ügyelő: Kertész Éva
Világosító: Gidó Zoltán
Súgó: Czumbil Marika
Rendező: SILVIU PURCĂRETE
„A gép forog, az alkotó pihen”. A szállóigévé vált, klasszikus verssor a modernitás koncentrált gondolatát ragadja meg: a Teremtő belehelyezte a világot, és benne az embert, az Időbe; majd magára is hagyta az egész Univerzumot, hogy lebegjen a jelentés nélküli, közönyös űrben. Madách Imre azonban nem áll meg ennél a mechanikus és mára már mélységesen depresszívnek ható világképnél, ő a történelmet sátáni rémálomnak tekinti, amelyet Ádám álmodik, nekünk és velünk. Mindhiába áll ellen Lucifer, mégis a Megváltás ígérete ad értelmet a küzdésnek és a létezésbe vetett emberi bizalomnak. Éva a megígért Messiást hordja a szíve alatt, a Szeretet gyermekét, aki az ellenségképzés és szembenállás dialektikája helyett az elfogadás, azaz az emberi közösség lehetőségét és fölemelő feladatát hirdeti.
Silviu Purcărete színházában a Gyermek mindig jelen van, ha nem is jön be a színpadra: halljuk az énekhangját, a jelenetek mélyén az ő tiszta arca ragyog, az ő törékenysége és örök veszélyeztetettsége ad értelmet önmagunk megismerésének. Kivételes színházi laboratórium ez, amelyben a precizitás igénye nem az ítélkezés alkotói felsőbbrendűségéből fakad, hanem bizony szeretetből, együttérzésből és az egymással való közelség és közösség öröméből.
Purcărete összetéveszthetetlen humora, legendás kedvessége és szerénysége Az ember tragédiáját is váratlan közelségbe hozza: a nehéznek tűnő, 19. századi nagy madáchi költészet élővé és befogadhatóvá válik, elvont filozófiája-teológiája meg bizony átélhetővé. Odahajol a nagy klasszikushoz, elmélyült dialógust folytat vele és meghívja őt, legyen a vendégünk ebben az ellenmondásokkal, félelmekkel és szorongásokkal, sőt már nem is leplezett kétségbeesésekkel terhes korunkba.
Aligha láthattunk még egy ennyire közvetlen Tragédiát: kivételes, kultúrtörténeti pillanattal van dolgunk, nem kétséges. Együtt örül az örülőkkel Madách Imre is, látva, hogy műve semmit nem kopott: az eltelt idő csak fontosabbá és megkerülhetetlenebbé tette.
VISKY ANDRÁS