Székely Csaba: – Szeretik a banánt, elvtársak? – monodráma

2018. október 24. 19.00 óra, Kamaraterem

Online jegyvásárlás
Belépőjegy:
 1900 Ft

Székely Csaba: – Szeretik a banánt, elvtársak?monodráma

Előadja: Sebestyén Aba
Díszlet-jelmez: Bajkó Blanka-Alíz
Asszisztens: Kovács Emőke
Rendező: Sorin Militaru

A marosvásárhelyi Yorick Stúdió produkciója

Ez a mű, pontosabban e monodráma előzményeként született hangjáték indította el a szerzőt a drámaírói pályán.  width=Először a BBC pályázatán nyert díjat az eredetileg angolul írt hangjáték, aztán hamarosan berobbant az erdélyi s a magyar színpadokra Székely drámatrilógiája (Bányavirág, Bányavakság, Bányavíz). A Szeretik a banánt, elvtársak? színpadi változata Sebestyén Abának, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió vezetőjének, a monodráma megszólaltatójának felkérésére készült a hangjátékból.
Sebestyén Aba elmondta, azért kereste meg Székely Csabát és az Európa-szerte ismert rendezőt, Sorin Militaru-t ötletével, mert szerette volna eljátszani a történet főhősét, azt az enyhén értelmi sérült fiatalembert, aki állapota ellenére tisztán látja a társadalmi helyzetet. Úgy fogalmazott: nagyon fontosnak tartja ezt a darabot, amely Romániának igen érzékeny időszakáról szól, és igen érzékenyen nyúl a témához.

„Izgatott, hogy egyszemélyes színházként egyedül játszhatom el a fanyar humorral átitatott történet főszereplőjét és mindazokat, akiket, ha kicsit elrajzoltan is, megidéz. A főhős épp velem egyidős, és én is hasonló romániai városban nőttem föl. Nálunk is voltak Veres elvtársak, akik így utólag inkább komikusnak tűnnek föl, nekem is volt ilyen kivételezett helyzetű osztálytársam, mint ennek a történetnek a főhőse, aki mégis boldogtalanul nőtt föl.”
Sebestyén Aba

„Elemi erejű, reflektált játékot látunk, egy kivételesen szenzibilis textus interpretációjaként. Sebestyén Aba, aki érett színészetét számos előadásban, köztük A tér című ugyancsak súlyos Kocsis István-monodrámában is felvillantotta, ezúttal szinte végtelen érzelmi skálán játszik. Az optimális idején épp csak túlnyúló előadáson rengeteget lehet nevetni. Igaz, ha jobban belegondolunk, hamar torkunkra fagy a nevetés.” Kovács Dezső: A diktatúra lélektana. revizoronline.hu